Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wybory 2018 w Wodzisławiu Śl.: Mieczysław Kieca zapowiada budowę nowych mieszkań, ścieżek rowerowych, pływalni

Arek Biernat
Mieczysław Kieca przedstawił program wyborczy KWW Nasz Wodzisław
Mieczysław Kieca przedstawił program wyborczy KWW Nasz Wodzisław Arek Biernat
Wybory 2018 w Wodzisławiu Śl.: Centrum sportowo-rekreacyjne z pływalnią na stadionie, rewitalizacja Balatonu, walka o czyste powietrze, budowa nowych mieszkań i poprawa estetyki Starego Miasta. Mieczysław Kieca przedstawił program wyborczy KWW Nasz Wodzisław Śl.

Mieczysław Kieca nie tylko po raz czwarty zostać prezydentem Wodzisławia Śl., ale także zdobyć większość w Radzie Miasta wraz z KWW Nasz Wodzisław. W środę przedstawił program na 5-letnią kadencję. Składa się z czterech obszarów: Przyjazna Przestrzeń, Nasza Wspólnota, Komfort Życia, Radość z Życia na które składają się 32 zadania.

- To program szeroko konsultowany i omawiany z mieszkańcami Wodzisławia Śląskiego do realizacji w ciągu 5 lat. Mając oczywiście nadzieje, że nie zmieni się pozytywna koniunktura wraz ze stałym wzrostem przychodu podatku dochodowego - mówi Mieczysław Kieca.

W pierwszym obszarze prezydent zapowiedział utworzenie Ośrodka Sportów Wodnych. To projekt stopniowej rewitalizacji wodzisławskiego Balatonu, zakładający m.in. modernizację dróg dojazdowych, budowę nowej infrastruktury wypoczynkowo-sportowej oraz aranżację kąpieliska. Koncepcja zakłada współpracę z prywatnym podmiotem, co może zakończyć się odpłatnością m.in. za wstęp na kąpielisko.

CZYTAJ TEŻ. Jarosław Mrozek kandydatem PiS na prezydenta Wodzisławia Śl.

Nadal zamierza kontynuować budowę ścieżek pieszo-rowerowych. Według założenia chce połączyć park Trzy Wzgórza z Jedłownikiem, Wilchwy. Ciąg pieszo-rowerowy ma też się pojawić za hotelem Amadeus w stronę Balatonu. W dalszym ciągu zamierza też kontynuować program rozwoju terenów zielonych. Na osiedlach mają powstać nowe parkingi i miejsca postojowe, także piętrowe i pionowe. Istniejąca infrastruktura (drogi, budynki) mają zostać dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych (m.in. kolorystyka dróg i barierek dla osób niedowidzących, sygnały dźwiękowe).

W każdej dzielnicy mają powstać place zabaw (gdzie ich brakuje). Obok nich mają też powstać miejsca służące wypoczynkowi i rekreacji (m.in. tereny pod grilla). W miarę dostępnych możliwości budowane przy nich będą wodne place zabaw, tzw. pluskadełka. Tam gdzie nie ma miejsca na duże place zabaw powstawać mają pojedyncze elementy zabawowe (zwłaszcza na małych osiedlach i przy miejskich kamienicach).

Drugi obszar zakłada m.in. walkę o czyste powietrze. Mieczysław Kieca chce zaproponować Radzie Miasta nowy program na 5 lat. Dzięki niemu każdego roku można byłoby wymienić ok. 400 źródeł ciepła. Zakłada dopłaty do wymiany pieców: 8 tys. na kocioł gazowy, 7,5 tys. na ekogroszek i 4 tys. na OZE (służące do ogrzewania wody). Do tego dalsza edukacja społeczeństwa i specjalistyczne kontrole kominów za pomocą droga.

- Kontroli nie będzie wykonywała Straż Miejska, która ma pewne ograniczenia kadrowe i godzinowe. Kontrole dronem mogą odbywać się o różnych porach dnia, nawet kiedy SM nie pracuje. Być może uda się namówić do współpracy w tym zakresie inne miejscowości - dodaje Kieca.

CZYTAJ TEŻ. Kacper Biernacki: Nowe technologie, wsparcie przedsiębiorców i nowatorskie rozwiązania do walki ze smogiem.

Mieczysław Kieca zapowiada współpracę z biznesem i rozwój rynku pracy o dobre jakościowo i dobrze płatne posady. Na program składa się też stworzenie centrów życia w dzielnicach: tworzenia miejsc w dzielnicach miasta, w których dana społeczność mogłaby realizować lokalne spotkania kulturalne i integrować się. Według jego planów powstać ma też Centrum Organizacji Pozarządowych. Projekt zakłada utworzenie centrum w budynku wygasającego Gimnazjum nr 2 (ul. 26 Marca 66). Tam organizacje znajdą lokum, ale także pomoc prawną i ekonomiczną. Przy okazji zapowiedział, że jako prezydent coraz więcej zadań miasta chciałby oddawać do realizacji organizacjom pozarządowym (jako przykład podał przytulisko i stowarzyszenie Koty, Psy i My oraz Inkubator Przedsiębiorczości. W miejscu z łatwym dojazdem ma też powstać Klub Seniora.

Realizowane mają być programy pomocowe dla przedsiębiorców na Starym Mieście.

- Założenie oparte na potrzebie nieustannej aktywizacji centrum Starego Miasta. Dzięki konsultacjom z przedsiębiorcami i mieszkańcami miasta określone zostaną pożądane branże, których rozwój w centrum zaktywizuje starówkę. Miasto zaproponuje katalog środków pomocowych, które ułatwią rozpoczęcie nowego biznesu w okolicach rynku - usłyszeli dziennikarze. "Masz pomysł – masz lokal" ma być kolejny" pomysłem, który pomoże zaktywizować i wzbogacić ofertę Starego Miasta. Miasto zaproponuje preferencyjne warunki najmu lokali, w których mogą powstać pożądane pożądane miejsca z branży kulturalnej czy gastronomicznej. Mieczysław Kieca obiecał też lepszą dostępność urzędników i radnych. Zapowiedział stworzenia czegoś w rodzaju call center, gdzie mieszkaniec mógłby liczyć online na wsparcie przy wypełnianiu różnorakich wniosków.

W trzecim obszarze przekazał, że w dalszym ciągu ma być realizowany program modernizacji sieci dróg miejskich i kanalizacji. Obiecał dalszą walkę o budowę Drogi Głównej Południowej, a także pilotowanie sprawy przebudowy DW 933 i działanie na rzecz przebudowy ulicy Pszowskiej.

CZYTAJ TEŻ. Hala sportowa, żłobek, parking wielopoziomowy, komunikacja dla całego powiatu. Program Dariusza Prusa.

W ciągu pięciu lat chce także stworzyć jeden wspólny bilet dla Komunikacji Miejskiej, PKS-u i Kolei Śląskich. Zgodnie ze Strategią Oświaty kontynuowany ma być rozwój bazy oświatowej i sportowej. Wprowadzane mają być innowacje pedagogiczne, a nauczyciele będą mieli możliwość doskonalenia kompetencji. Prezydent nie zapowiedział budowy nowego żłobka. W zamian obiecał programu dopłat, które mają pozwolić na rozwój bazy żłobkowej na terenie miasta. Zapowiedział montaż pitników (poidełek) w każdej szkole, "by dzieci miały stały i nieograniczony dostęp do świeżej wody" oraz stworzenie programu w trosce o bezpieczeństwo dzieci w cyberprzestrzeni.

Ma powstać program modernizacji budynków mieszkalnych (komunalnych). Pomysł zakłada termomodernizację, ale także przystosowanie budynków (na ile się da) do potrzeb osób niepełnosprawnych, odświeżenia otoczenia. W sąsiedztwie Trzech Wzgórz chce także zbudować nowe mieszkania (os. Batory), m.in. w oparciu o program Mieszkanie + (na konferencji przedstawiono wstępny projekt dla dwóch kwartałów, gdzie mogłoby się znaleźć 140 mieszkań). Zapowiedział też wsparcie wspólnot mieszkaniowych przy pozyskiwaniu środków na inwestycje.

W ostatnim z obszarów obiecał stworzenie centrum sportowo-rekreacyjnego na stadionie miejskim. - Przy wykorzystaniu miejskiego terenu, strefy umożliwiającej różnorodną aktywność i rekreację. Koncepcja nawiązywałaby do przeszłości obiektu poprzez budowę odkrytego basenu wraz wodnym placem zabaw. Ponadto w planach w sąsiedztwie prywatnych kortów tenisowych jest stworzenie bieżni i zaplecza lekkoatletycznego, rozwój bazy do kalenistyki przy jednoczesnym utrzymywaniu jak najlepszej jakości boiska sportowego - czytamy w programie. To zadanie również ma być realizowane z prywatnym podmiotem. W konsekwencji wstęp na basen (prawdopodobnie sportowy) byłby za opłatą.

W planach jest poprawienie estetyki Rynku i Starego Miasta. Powstawać mają wygodne ciągi piesze wokół rynku (na wzór ul. Kościelnej), nowa mała architektura miejska, nowe oświetlenie ulic i placów (ledowe), miejskie dekoracje.

Chce także postawić na kulturę. Zamierza utworzyć Strefę Młodej Kultury (Inkubator kreatywności i twórczości). - Utworzenie w oparciu o współpracę z organizacją pozarządową wyjątkowego miejsca dla młodzieży, które pozwoli na integrację, rozwój pasji, zainteresowań oraz nabieranie nowych doświadczeń - mówił prezydent.

W Wodzisławskim Centrum Kultury ma być kino premierowe. - Ściągnięcie multipleksu nie jest zadaniem miasta. Prywatnym przedsiębiorcom to się nie udało. Mamy wyremontowaną salę, nowy ekran, nagłośnienie. Brakuje tylko odpowiedniego projektora. Dzięki niemu w Wodzisławiu Śl. będą mogły być wyświetlane premiery - mówił Mieczysław Kieca.

W dalszym ciągu ma być rozwijany rodzinny park rozrywki Trzy Wzgórza. Prawdopodobnie częściowo, albo w całości zlikwidowany zostanie labirynt, którego utrzymanie jest drogie (zdaniem prezydenta przez wandalizm). W zamian mógłby powstać labirynt zielony z krzewów wraz z platformą. W planach jest też powiększanie istniejącego placu zabaw.

Mieczysław Kieca chce postawić na istniejący Fundusz Inicjatyw Społecznych, który jest odpowiedzią miasta na budżet obywatelski. Przeznaczane mają być jeszcze większe środki na kolejne inicjatywy mieszkańców miasta, wsparcie w organizacji różnorodnych wydarzeń. Zamierza też utworzyć na miejskiej stronie internetowej platformy umożliwiającej zgłaszanie pomysłów na imprezy i wydarzenia, ich dyskutowanie i promocję. Ostatnie zadanie dotyczy wprowadzenia animatorów terenów rekreacyjnych: zapewnienie obsługi, nauki i możliwości zorganizowanego spędzania czasu przy wykorzystaniu ciekawych atrakcji i obiektów zlokalizowanych w mieście.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wodzislawslaski.naszemiasto.pl Nasze Miasto