Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Plamy na nowych płytach chodnikowych na Placu Kościeleckich. Bydgoski ratusz reaguje

JK
Zdaniem rzecznika ZDMiKP, różnica w kolorach płyt jest naturalna.
Zdaniem rzecznika ZDMiKP, różnica w kolorach płyt jest naturalna. Dariusz Bloch
Nasi czytelnicy zauważyli, że płyty chodnikowe na zrewitalizowanym Placu Kościeleckich zmieniają kolor, szczególnie podczas opadów. Problem wydaje się być podobny do tego, który wystąpił po rewitalizacji Starego Rynku w Bydgoszczy. Odbarwienia na płytach budzą wątpliwości, ale ratusz jest gotowy zareagować.

Odbarwione płyty chodnikowe

Według niektórych Czytelników, rewitalizowany Plac Kościeleckich w Bydgoszczy boryka się z problemem. Płyty chodnikowe wydają się mieć różne odcienie, co jest szczególnie widoczne podczas opadów deszczu.

- Chodniki wyglądają, jakby składano je z różnych materiałów - płyty mają różne kolory - mówi jeden z Czytelników. - Na początku myślałem, że to jest jakiś zamysł projektanta, ale przeszedłem się chodnikami i sensu większego, tym bardziej estetycznego, w tym układzie nie widzę. Wykonawca miał różne partie materiału? To naprawdę bije po oczach, a z tego, co słyszałem na rewitalizację wydano miliony - dodaje.

Podczas naszej wizyty na placu zauważyliśmy, że płyty chodnikowe faktycznie mają różne odcienie szarości. W niektórych miejscach występują pojedyncze, ciemniejsze płyty, podczas gdy w innych miejscach ciemne płyty pojawiają się rzadko.

ZDMiKP odpowiada

Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej uspokaja, że "tu nie ma fuszerki". Jak wyjaśnia rzecznik ZDMiKP, Tomasz Okoński, różnica w kolorach płyt jest naturalna.

- To nie jest nic nienormalnego. Na chodnikach położono kamienne płyty, a kamień w ten sposób reaguje na warunki atmosferyczne, każda płyta jest inna. To naprawdę nie jest jakaś anomalia - mówi rzecznik bydgoskich drogowców.

Prezydent Bydgoszczy reaguje

Prezydent Bydgoszczy, Rafał Bruski, informuje, że granit, z którego są wykonane płyty, jest materiałem nieprzepuszczającym wody i nisko nasiąkliwym.

- Po wyschnięciu zawilgocenia nie powinny zostawić żadnego śladu - stwierdza prezydent.

Rafał Bruski dodał, że jeżeli do końca inwestycji odbarwienia nie ustąpią, wykonawca zobowiązał się do wymiany przebarwionych płyt na nowe.

Zmiany na Placu Kościeleckich kosztowały ponad 9 mln zł

Za prace rewitalizacyjne na placu Kościeleckich odpowiada firma Czill z Bydgoszczy, która w przetargu przedstawiła najkorzystniejszą ofertę. Wartość umowy to 9,25 mln zł, z czego 5 mln zł to dofinansowanie z budżetu centralnego.

Mimo kontrowersji związanych z płytami chodnikowymi, rewitalizacja Placu Kościeleckich w Bydgoszczy przyniesie wiele zmian. Nawierzchnie alejek wyłożone zostały materiałem mineralnym, dobrze przepuszczającym wodę. Przez środek placu wytyczono nową centralną alejkę, podkreślającą osiową kompozycję placu zgodną z historycznym wyglądem. Na skwerze zaprojektowano dodatkowe murki z siedziskami i przestrzenie integracyjne.

- Plac zyska też nowe stylowe oświetlenie - czytamy w komunikacie Urzędu Miasta Bydgoszczy.

Zakończenie prac na placu zaplanowano na 5 czerwca br.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto