MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Wycieczki rowerowe do 18 km od Rydułtów. Pomysły na jednodniowy wypad. Gdzie w weekend 18 - 19 maja?

Redakcja Strony Podróży
Redakcja Strony Podróży
Wideo
od 16 lat
Rozważasz wycieczkę rowerową z Rydułtów? Podpowiadamy, gdzie warto się wybrać. Przygotowaliśmy 5 ciekawych propozycji. Mają różne stopnie trudności czy odległości, dlatego każdy może znaleźć coś dla siebie. Razem z Taseo proponujemy Wam 5 tras na wyprawę rowerową w odległości do 18 km od Rydułtów. Co tydzień wybieramy inny zestaw. Sprawdź, jakie trasy rowerowe w okolicy Rydułtów proponujemy na weekend.

Spis treści

Trasy rowerowe w pobliżu Rydułtów

We współpracy z Traseo przygotowaliśmy dla Was 5 tras rowerowych w odległości do 18 km od Rydułtów, które wypróbowali inni rowerzyści. Wybierz najlepszą dla siebie.

Jazda rowerem to bardzo lubiana forma aktywności szczególnie w ciepłych miesiącach. Oczywiście nie tylko. Najwięksi pasjonaci jeżdżą rowerem przez cały rok. Nic w tym dziwnego, ponieważ rower daje nam wiele korzyści. Ruch jest dobry dla naszego zdrowia, a przy okazji możemy odwiedzić ciekawe miejsca. Można również wybrać rower jako środek lokomocji i dojeżdżać nim do pracy czy na zakupy.

Jeśli więc szukasz pomysłów na trasy w okolicy miejsca zamieszkania, bardzo dobrze trafiłeś. Poniżej przedstawiamy 5 wybranych tras, które polecane są przez innych użytkowników. Wracaj do tego artykułu regularnie, ponieważ będzie on aktualizowany i będą pojawiać się nowe trasy.

Zanim wyruszysz na wyprawę, upewnij się, jaka będzie pogoda. W sobotę 18 maja w Rydułtowach ma być 21°C. Prawdopodobieństwo wystąpienia deszczu wynosi 31%. W niedzielę 19 maja w Rydułtowach ma być 23°C. Prawdopodobieństwo pojawienia się deszczu wynosi 40%.

🚲 Trasa rowerowa: Łuków Śląski, Lyski, Gzel, Orzepowice.

  • Stopień trudności: 2.0
  • Dystans: 37 km
  • Czas trwania wyprawy: 3 godz. i 59 min.
  • Przewyższenia: 198 m
  • Suma podjazdów: 965 m
  • Suma zjazdów: 980 m

Yaneck60 poleca trasę rowerzystom z Rydułtów

Wyjazd po okolicznych miejscowościach a także odszukania ruin szybu "Nord" na koloni Helena jak i inne ciekawe i piękne miejsca. Trasa: Rybnik, Radoszowy, Pustki, Piece, Łuków Śląski, Lyski, Sumina przejazd kolejowy, drogą leśną Pszowski Chodnik, staw Buczkowiec, Gzel - stawy hodowlane, Chwalęcice, Orzepowice i Rybnik. Pierwszą ciekawostką jest szyb "Nord" na koloni Helena, w Łukowie Śląskim skwer z pamiątkowym kamieniem i lokomotywą, Lyski - XIX wieczny dwór, następnie Urząd Gminny - kontrolna pieczątka, dalej nowy most na ul. Dworcowej i była stacja PKP w Suminej. Staw Buczkowiec i kwitnące lilie wodne, drogą pożarową 91 Gzelską do "Jeziorka Goj", stawy hodowlane na Gzelu, Chwalęcice, Orzepowice i do domu. Pogoda dopisała. Cała trasa wg licznika to 37.92 km.

Nawiguj


🚲 Trasa rowerowa: Pszów prochownie - Czernica Zameczek.

  • Stopień trudności: 2.0
  • Dystans: 44,68 km
  • Czas trwania wyprawy: 10 godz. i 39 min.
  • Przewyższenia: 98 m
  • Suma podjazdów: 1 900 m
  • Suma zjazdów: 1 907 m

Yaneck60 poleca trasę rowerzystom z Rydułtów

Wyjazd z kolegą do Pszowa i Czernicy. Tarasa wiodła przez Niewiadom, Głożyny, Wrzosy, Pszów, Kalwaria, Rydułtowy, Czernica, Piece, Jejkowice, Zebrzydowice i do Rybnika. Celem wyjazdu było odnalezienie w Pszowie pruskich prochowni z czasów Pierwszej Wojny Światowej, szczeliny przeciw lotniczej z czasów II WŚ oraz stary cmentarz, a w Czernicy odwiedziliśmy Zameczek. Wracając do prochowni, są na terenie Pszowa dwie, jedna znajduje się w Wrzosach na "Pańskich Polach" i jest to prochownia z 1910 roku nr 1, którą jest pod prawną opieką grupy Stowarzyszenie Paramilitarne "Prochownia 1910", natomiast druga mniejsza prochownia nr 2 znajduje się po drugiej stronie hałdy na prywatnej działce. Do jej odnalezienia przysłużył się pan Józef Pyszny, bez jego zaangażowania odnalezienie tego obiektu byłoby niemożliwe. W trakcie robienia zdjęć prochowni nr 2 przyjechał właściciel tej działki pan Henryk Hajduczek, który opowiedział nam historię tego miejsca. Prochownia ta została odsłonięta z wałów ziemi, przez co dostęp do niej jest znacznie ułatwiony i obecnie służy, jako schronienie dla zwierząt. Odwiedziliśmy też stary cmentarz w Pszowie, na którym ostatniego pochówku dokonano około 1960 roku oraz szczelinę przeciwlotniczą z okresu II Wojny Światowej, jest to teren ogrodzony i nieudostępniony prawnie do zwiedzania. Nam udało jednak wejść i zrobić kilka zdjęć. W Czernicy odwiedziliśmy Zameczek i o jego historii na szybko opowiedziała nam pani Małgorzata "Gosia". W parku obok Zameczku natrafiłem na sesję zdjęciową i korzystając z okazji i za pozwoleniem też wykonałem parę zdjęć. Obok zameczku znajduje się pamiątkowy kamień poświęcony Sekcji Kolarskiej i jej trenerowi Karolowi Łukoszek. Cała wycieczka obfitowała w wiele atrakcji o których nie wspominałem w opisie ale za to są wykonane zdjęcia.
Nawiguj


🚲 Trasa rowerowa: Turysta Ziemi Rybnickiej 6

  • Stopień trudności: 3.0
  • Dystans: 41,57 km
  • Czas trwania wyprawy: 7 godz. i 46 min.
  • Przewyższenia: 78 m
  • Suma podjazdów: 2 151 m
  • Suma zjazdów: 2 139 m

Yaneck60 poleca trasę rowerzystom z Rydułtów

Nawiguj


Jaka będzie pogoda?

🚲 Trasa rowerowa: Turysta Ziemi Raciborskiej 4

  • Stopień trudności: 2.0
  • Dystans: 72,24 km
  • Czas trwania wyprawy: 8 godz. i 52 min.
  • Przewyższenia: 202 m
  • Suma podjazdów: 1 117 m
  • Suma zjazdów: 1 193 m

Rowerzystom z Rydułtów trasę poleca Yaneck60

Czwarty wyjazd wg książeczki Turysta Ziemi Raciborskiej, tym razem w trójkę, Bogdan, Lucek i ja. Trasą: Rybnik, Jejkowice, Sumina, Górki Śląskie, Szymocice, Nędza, Zawada Książęca, Łęg i powrót przez Zawadę Książęcą do Ciechowic, Turze, Ruda, Budziska, Siedliska, Kuźnia Raciborska, drogą nr 425 skręt w prawo na drogę leśną do Góry Zamkowej (Schlossberg), Krasiejów leśniczówka, Jankowice, drogą 919, skręt w lewo do leśniczówki Wildek, Ruda Kozielska, Rudy - Pocysterski Zespół Pałacowo-Klasztorny, Rudy Nadleśnictwo, Rudy Zabytkowa Kolej Wąskotorowa, Stodoły, Orzepowice i Rybnik. Pieczątki były uzyskiwane w różnych miejscach takie jak, parafie, sklepy, u sołtysa itp. W czasie tego wyjazdu udało nam się uzyskać 13 kontrolnych pieczątek. Pogoda fajna, tylko wiało i to dość mocno. Cała trasa wg mojego licznika to 75.74 km. Dziękuję kolegą Bogdanowi i Luckowi za towarzystwo. Pozostały jeszcze miejscowości za rzeką Odrą i zapewne będą to wyjazdy rozłożone na dwa razy, a może i więcej. Zależy to od pogody.
Nawiguj


Sprawdź rowery i akcesoria dla Ciebie

Materiały promocyjne partnera

🚲 Trasa rowerowa: „PAMIĘĆ 1992”

  • Stopień trudności: 1.0
  • Dystans: 6,73 km
  • Czas trwania wyprawy: 25 min.
  • Przewyższenia: 9 m
  • Suma podjazdów: 9 m
  • Suma zjazdów: 8 m

Mazi88 poleca trasę mieszkańcom Rydułtów

Trasa łatwa, przyjemna, akurat na rozgrzewkę albo na podróż z pociechami. Wyruszamy prosto w stronę Dziergowic. Uważamy na ruch samochodów. Dojeżdżamy do skrzyżowania z ulicą DYREKCYJNĄ skręcamy w prawo. (1) Wjeżdżamy na teraz pożarzyska. Aż trudno uwierzyć w tragedię jaka tutaj się rozegrała w 1992 roku. (2) Mijamy miejsca tragicznej śmierci dwóch strażaków i pomnik upamiętniający tamte wydarzenia. Na krzyżówce (3) skręcamy w prawo i cały czas prosto. Podziwiając odbudowany las po pożarze. Mijamy pas do lądowania dla samolotów. Można tutaj usiąść, odpocząć i pooddychać świeżym powietrzem. W między czasie obserwując okolicę w poszukiwaniu mieszkańców lasów. Ruszamy w dalszą drogę. Jedziemy prosto aż do asfaltu. (4) Tutaj skręcamy w prawo i cały czas główną drogą aż do stadionu.
Nawiguj


Pora na serwis roweru?

traseo

Traseo.pl to portal oraz darmowa aplikacja mobilna na urządzenia z systemami android lub iOS. Znajdziesz tu ponad 200 000 tras! Możesz nagrywać własne ślady podczas wycieczek lub podążać trasami pozostałych użytkowników. Szukaj inspiracji wycieczkowych.

Rób zdjęcia, dodawaj opisy, a później wyślij zapisaną trasę na Traseo.pl. Będziesz mieć możliwość dodatkowej edycji danej trasy. Możesz również podzielić się nią z innymi użytkownikami Traseo lub zachować jako prywatną tylko dla siebie. Sprawdź wszystkie możliwości Traseo, zainstaluj aplikację i ruszaj na szlak!

Okazje

Kochasz rower ale zakupy robisz rozważnie? Sprawdź kody rabatowe EMPIK oraz promocje i zniżki w innych sklepach online!

Zadbaj o rower

Miłośnicy jazdy na rowerze wiedzą, jak istotne jest utrzymywanie jednośladu w dobrym stanie technicznym. Jest to bardzo ważne dla komfortu oraz bezpieczeństwa podczas jazdy. Przegląd roweru powinno wykonywać się przynajmniej raz w roku. A najlepiej dwukrotnie - przed oraz po sezonie. Oczywiście, jeśli w trakcie sezonu zdarzą się jakieś uszkodzenia, najlepiej je od razu naprawić.

Serwisować sprzęt można samodzielnie lub oddając go w ręce specjalistów. Odpowiednio dbając o swój sprzęt zapewnisz sobie, że dłużej Ci posłuży. Jest to szczególnie istotne, jeśli często na nim jeździsz. Wbrew pozorom przegląd roweru nie jest taką prostą sprawą. Jeśli chcesz samodzielnie serwisować swój rower, koniecznie poszukaj poradników, w jaki sposób to robić.

Akcesoria rowerowe - co warto mieć?

Akcesoria rowerowe możemy podzielić na te niezbędne oraz dodatkowe. Wymagane jest:

  • oświetlenie, które nie zawsze jest na wyposażeniu, gdy kupujemy rower
  • a także dzwonek. Tak jak w przypadku lamp, najczęściej trzeba go dokupić.

Lampka z przodu powinna być biała, a z tyłu czerwona. Przy wybieraniu dzwonka zwróć uwagę na dźwięk, jaki wydaje.

Z dodatkowego wyposażenia warto wybrać:

  • błotniki - szczególnie istotne są, gdy nie zraża Cię brzydka pogoda do jazdy
  • odblaski na koła, bagażnik oraz siodełko - dla zwiększenia widoczności
  • stopka lub inaczej nóżka - by móc zaparkować rower
  • zapięcie do roweru - by móc go bezpiecznie spuścić z oczu
  • saszetka na rower - często z przeźroczystym przodem i specjalną kieszonką na telefon, by móc widzieć ekran podczas jazdy
  • uchwyt na bidon oraz bidon
  • koszyk na rower - jeśli chcesz nim jeździć na zakupy
  • fotelik dla dziecka - dla rodziców
  • pompka
  • stojak rowerowy - jeśli będziesz samodzielnie serwisować rower
  • akcesoria i narzędzia do serwisowania roweru

Omówiliśmy przydatne akcesoria rowerowe, to teraz czas na strój na rower. Oczywiście wygodne, sportowe buty oraz strój to podstawa. Ciekawą alternatywą są specjalnie spodenki, majtki lub legginsy na rower, które zapobiegają obtarciom i bólom. Przydatne będą również rękawiczki na rower, czapka z daszkiem lub zwykła oraz okulary - niekoniecznie przeciwsłoneczne. Okulary rowerowe są specjalnie dopasowane do twarzy, by nie odstawały. Znajdziesz takie przeciwsłoneczne oraz z przeźroczystymi szkiełkami, które chronią oczy przed owadami i wysuszaniem oczu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na rydultowy.naszemiasto.pl Nasze Miasto